12 czerwca 2024

mediapunto.pl

Bądź na bieżąco w biznesie

Etykieciarki – jak wybrać?

Etykieciarki i systemy etykietowania: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Głównym zadaniem urządzeń etykietujących oraz systemów etykietowania i drukowania jest umieszczanie etykiet w miejscu ich użycia. Rozwój technologiczny stawia przed nowoczesnymi firmami duże wymagania: informacje muszą być czytelne, a system musi działać łatwo, szybko i niezawodnie. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Jakie są różnice między systemami etykietowania i drukowania?

Etykieciarki i systemy etykietowania/drukowania to terminy, które często stosuje się zamiennie. Należy jednak zauważyć, że te dwa urządzenia różnią się pod względem zastosowania i sposobu działania.

Etykieciarka służy do naklejania wstępnie zadrukowanych etykiet, zwykle drukowanych na prasie drukarskiej i pakowanych w rolki. Jest on często stosowany, gdy trzeba odtworzyć identyczne informacje o kilku produktach, np. w przemyśle spożywczym, elektronicznym, farmaceutycznym, budowlanym lub kosmetycznym. Etykieta produktu, etykieta promocyjna, etykieta do druku… to główne przykłady zastosowań maszyn etykietujących.

System etykietująco-drukujący różni się od swojego poprzednika tym, że oprócz głowicy etykietującej jest wyposażony w moduł drukujący, który przed naklejeniem etykiety drukuje zmienne dane ze środowiska poza firmą, na przykład z karty pamięci, systemu magazynowego lub systemu ERP używanego w firmie. Drukowane informacje są często bardzo zmienne. Gdzie są stosowane te systemy? Głównie na etapie pakowania i paletyzacji, w prawie wszystkich branżach i firmach, których skala produkcji nie pozwala na drukowanie etykiet w trybie off-line.

Jak wybrać maszynę etykietującą lub system drukowania i etykietowania? Głównym kryterium wyboru urządzenia do etykietowania jest jego szybkość. Firmy, które wdrażają to rozwiązanie, polegają na automatyzacji procesów, co znacznie zwiększa ich produktywność. W przypadku systemu drukowania i etykietowania należy wziąć pod uwagę nie tylko szybkość etykietowania, ale także szybkość drukowania.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest dokładność urządzenia zapewniająca powtarzalność procesu. Zarówno w przypadku aplikatorów etykiet, jak znakowanie laserowe metalu i systemów drukujących etykiety w linii produkcyjnej, użytkownik oczekuje, że etykieta zostanie precyzyjnie umieszczona. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych produktów, takich jak szminki lub lakiery do paznokci, gdzie przesunięcie etykiety nawet o 1-2 mm może zmienić estetykę produktu oraz czytelność kodu lub informacji. Aby zwiększyć dokładność, zaleca się wybieranie aplikatorów wyposażonych w funkcję nacisku. Dzięki temu etykieta jest mocno przytwierdzona do podłoża.

Wreszcie, co nie mniej ważne, produkt musi być oznakowany. Ten sam system może działać dobrze na płaskiej, gładkiej powierzchni, ale nie musi być tak dokładny na powierzchni zaokrąglonej lub nierównej. W każdym z tych przypadków konieczne jest zastosowanie kulki etykietującej o odpowiednim ciśnieniu. Przy wyborze urządzenia warto również zwrócić uwagę na możliwości systemu, takie jak zmiana parametrów, np. czasu potrzebnego na wydrukowanie danych czy szybkości naklejania kolejnych etykiet. Umożliwi to aplikatorowi dostosowanie pracy do specyfiki danego procesu. Niezwykle ważne są również możliwości komunikacyjne, ponieważ umożliwiają one bezproblemowe połączenie z innymi systemami firmowymi lub nadrzędnymi urządzeniami sterującymi.

Jaki system etykietowania lub drukowania powinieneś wybrać? Zalecane rozwiązania

Gdy już wiesz, jakich parametrów możesz oczekiwać od swojego sprzętu, możesz przejść do wyboru najlepszego modelu. Wybierając etykieciarkę lub system etykietowania/drukowania, należy pamiętać, że sprzęt ten powinien być dostosowany do potrzeb i skali działalności firmy. Jaki sprzęt należy więc wybrać? Oto kilka rozwiązań