11 lipca 2024

mediapunto.pl

Bądź na bieżąco w biznesie

Kompletny przewodnik po zarządzaniu długami i wychodzeniu z kłopotów finansowych

dług finansowy

Rekordzista ma 75,7 mln zł do przekazania, jeśli chce. Ale Polakom z długami sięgającymi kilku tysięcy wystarczy, by nie wierzyli, że kiedykolwiek spłacą swój dług – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Dlaczego jesteśmy zadłużeni?

Istnieje wiele czynników, które prowadzą nas do zadłużenia. Chcemy kupić to, czego nie potrzebujemy lub nas nie stać. Jest też wiele innych czynników, które prowadzą ludzi do zadłużenia.

Nie mówimy o tym, jak się tam dostali, ale raczej o tym, dlaczego są zadłużeni.

Istnieją dwa rodzaje długów: dobre i złe długi. Długie dobre to te, które pozwalają nam kupować aktywa, które pomagają budować bogactwo i zwiększać nasze dochody, natomiast złe długi to te, w których nasze dochody nie wystarczają na pokrycie miesięcznych spłat wszystkich naszych wydatków.

Przykładami dobrego zadłużenia są pożyczki na edukację, kredyty hipoteczne lub kredyty samochodowe; podczas gdy niektóre przykłady złych długów to karty kredytowe lub chwilówki.

Im więcej zarabiasz, tym gorzej się czujesz? To może być mit.

Co powoduje nasz dług?

Zadłużenie jest dla wielu osób ogromnym obciążeniem i może prowadzić do negatywnych konsekwencji osobistych i finansowych.

Istnieje wiele powodów, dla których zadłużamy się. Niektóre z głównych przyczyn zadłużenia to zaciąganie kredytów studenckich, kupowanie zbyt wielu towarów konsumpcyjnych za pomocą kart kredytowych i nadmierne finansowanie samochodu.

Jak wyjść z kłopotów finansowych?

Dług, to słowo brzmi jak koszmar. Nikt nie chce być zadłużony, ale czasami dług może przydarzyć się każdemu. Zwykle dług pojawia się, gdy ludzie wydają więcej pieniędzy niż mają i kończą z saldem, które jest należne. Jednym ze sposobów na szybką spłatę długów jest zaciągnięcie pożyczki lub pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia.

Wiele osób uważa, że zaciąganie kredytów jeszcze pogorszy ich sytuację finansową, ale wcale nie musi tak być. Zaciąganie pożyczek może dać Ci możliwość szybszego i bezproblemowego pozbycia się długów.

Jak znaleźć rozwiązania problemu zadłużenia lub przynajmniej plan działania

Dług to problem ogólnoświatowy. Nie jest niespodzianką, że przeciętny człowiek spędza godziny na rozmyślaniu o tym problemie. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z długiem; niektóre bardziej drastyczne niż inne. Ale jeśli szukasz sposobów na wyjście z długów, możesz od razu zrobić kilka rzeczy, aby ułatwić sobie i swoim finansom.

Najlepszym sposobem na wyjście z długów jest sprzedaż przedmiotów, które posiadasz lub które leżą w pobliżu, podejmowanie pobocznych prac, oszczędzanie z bieżącymi dochodami i patrzenie na bankructwo. To tylko kilka propozycji wyjścia z długów już dziś. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, czytaj dalej poniżej…

Jak zarządzać długiem i pozbyć się go na dobre, wdrażając te 10 wskazówek?

słowa kluczowe: bezpłatna pomoc w zadłużeniu, bezpłatny kalkulator zadłużenia

Oto 10 kroków, które pomogą Ci zarządzać długiem i pozbyć się go na dobre.

 1. Najpierw zrób budżet i zobacz, na co wydajesz najwięcej
 2. Zabij swoje karty kredytowe
 3. Stwórz plan spłaty zadłużenia, który pasuje do Twoich dochodów
 4. Zastanów się nad konsolidacją zadłużenia w pożyczkę osobistą z niższym oprocentowaniem
 5. Pozbądź się wszelkich opłat za brak aktywności karty kredytowej, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

– Zamknij wszystkie stare rachunki kart kredytowych, aby uniknąć dalszych opłat za brak aktywności. Ale nie zamykaj konta, jeśli ma wstępną ofertę 0% APR. Po prostu nie używaj konta.

– Sprzedaj lub zwróć wszystko, co kupiłeś za pomocą tej karty, aby szybciej spłacić saldo bez naliczania odsetek

5 kroków do pomyślnego wyjścia z długów

 • Krok 1: Zaoszczędź
 • Każda udana podróż bez długów zaczyna się od pierwszego kroku – oszczędzania. Odkładanie pieniędzy na nagłe wypadki pomoże uniknąć zaciągania większych długów.
 • Krok 2: Utwórz budżet
 • Ustal swoje priorytety, zdecyduj, bez czego możesz żyć, i zobacz, gdzie możesz ograniczyć wydatki.
 • Krok 3: Wyjdź z czerwonej strefy
 • Nadszedł czas, aby przejąć kontrolę nad swoimi finansami, zwiększając co miesiąc przepływ gotówki niż wypływ gotówki — w ten sposób będziesz w stanie spłacić wszystkie rachunki i uniknąć gromadzenia nowego zadłużenia.
 • Krok 4: Zrób plan dla swoich długów

Indywidualna dbałość o każdy dług sprawi, że nie poczujesz się przytłoczony wykonywanym zadaniem. Gdy wszystkie twoje bieżące pożyczki zostaną spłacone, zajmij się

Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia po spłacie wszystkich bieżących pożyczek jest złożenie wniosku o kolejną. Zgadza się – czytasz to poprawnie. Ubieganie się o nową pożyczkę podczas spłacania istniejących brzmi sprzecznie z intuicją, ale dla niektórych może być mądre.